МАКУХ ТА ШРОТІВ ОЛІЙНИХ КУЛЬТУР
ПРИ ВИРОБНИЦТВІ КОМБІКОРМІВ
Розвиток АПК України характеризується постійним збільшенням сільськогосподарських площ, зайнятих посівами зернових та олійних культур, що стимулює подальше зростання галузей тваринництва і птахівництва.
Виробництво повнораціонних комбікормів для сільськогосподарських тварин і птиці стримується дефіцитом білкових компонентів, низьким рівнем санітарної та гігієнічної безпеки білкового сировини тваринного походження. Це призводить до зниження ефективності кормів, великими витратами їх і недоотримання тваринницької продукції.
Для вирішення даної проблеми необхідно використовувати в виробництві комбікормів рослинний білок зернобобових та олійних культур, який за якістю практично не поступається тваринному білку, але в нативному вигляді в травному тракті тварин, особливо молодняку, засвоюється недостатньо. Хімічний склад основних зернобобових та олійних культур наведені в таблиці 1.
Таблиця 1 - Хімічний склад основних зернобобових та олійних культурhttp://" rel="nofollow noopener" target="_blank">http://rel="nofollow noopener" target="_blank">http://http://ва, % наведені в таблиці 2 .
Таблиця 2 - ТОП-5 переробників соняшника за підсумками вересень/серпень 2016/2017 МР, в загальному обсязі виробництва, %" rel="nofollow noopener" target="_blank">http://, % наведені в таблиці 2 .
Таблиця 2 - ТОП-5 переробників соняшника за підсумками вересень/серпень 2016/2017 МР, в загальному обсязі виробництва, %" rel="nofollow noopener" target="_blank">http://ва, % наведені в таблиці 2 .
Таблиця 2 - ТОП-5 переробників соняшника за підсумками вересень/серпень 2016/2017 МР, в загальному обсязі виробництва, % Нерафінована соняшникова олія
Рафінована
соняшникова олія
Макуха/шрот
соняшника
1.Кернел
23%
1. Кернел
20%
1. Кернел
22%
2. Violi
7%
2. АПК Бунгес Україна
17%
2. Оптимус Агро
7%
3. Оптимус Агро
6%
3. Дельта Вілмар СНГ
14%
3. Европейська Транспортна Стивідорна компанія
7%
4. Европейська Транспортна Стивідорна компанія
6%
4. Оліяр
8%
4. Violi
7%
5. МХП
6%
5. ЧП Викторік
7%
5. МХП
7%
Побічні продукти переробки соняшника є: макуха та шрот. Це високобілкові кормові продукти, одержувані при переробці насіння олійних рослин. При віджиманні олії з насіння олійних культур на пресах отримують макухи з вмістом від 4 до 10% жиру. При екстрагуванні олії з насіння органічними розчинниками (бензином, дихлоретаном) отримують шроти із залишковим вмістом жиру від 1 до 3%.
В Україні соняшникові макухи, одержані під час добування масло під пресом, і шроти, одержані під час добування жиру шляхом екстрагування, є одним з основних білкових кормів рослинного походження. Соняшниковий шрот містить 39,0-42,0% протеїну, 1,5-1,9 жиру і 14-15% клечатке, зміст обмінної енергії 265-270 ккал в 100 грамах.
Відсутні антипоживні речовини, які присутні в соєвому та рапсовому шроті.
Макуха соняшникова може бути двох видів, які розрізняються по поживній цінності. Макуха, що отримується традиційним шляхом - видавлюванням олії з очищених від лушпиння прожарених насіння, і макуха, що отримуеться за сучасними технологіями - видавлюванням олії за допомогою спеціального поточного преса з цілого насіння. У першому випадку вміст протеїну знаходиться в межах 40%, жиру 7,5%, клітковина не більше 13,3%. У другому випадку протеїн міститься близько 20-25%, жиру - до 2% і клітковина 20-25%.
Шрот соняшника містить до 35% високоякісного білка, який за своїми властивостями не поступається білкам тваринного походження, але перетравлюється значно легше. Жиру в шроті після переробки залишається близько 1-2%, зате зберігаються вітаміни, корисні мінеральні речовини, клітковина і важливі амінокислоти, які сприятливо впливають на розвиток молодняку. Це відмінне джерело вітамінів групи В і вітаміну Е. Одне із значних переваг соняшникової шроту полягає в тому, що він стійкий до ураження мітотоксінамі, що забезпечує мінімальний ризик збитку, якому піддаються інші корми.
В макусі соняшнику після віджимання масла жиру залишається більше, ніж у шроті - до 7%, і приблизно стільки ж легкозасвоюваного білка (близько 30%). За якістю протеїнів макуха помітно перевершує зерна злакових культур. Завдяки високій енергетичній і поживної цінності соняшникової макухи введення його в раціон сільськогосподарських тварин сприятливо позначається на їх розвитку та продуктивності. У птахів збільшується яйценосність, у молодняка поліпшується зростання і зміцнюється імунна система, налагоджується обмін речовин.
Недоліками соняшникової макухи є:
1. Високі вимоги до зберігання - макуха дуже гігроскопічний, рівень вологості не повинен перевищувати 11-12%, інакше він може гнити і давати гіркоту;
2. Макуха не можна довго зберігати через окислення масла;
3. Що стосується свинарства, то в соняшниковій макусі недостатньо лізину - виникають додаткові витрати на введення його в раціон;
4. У макусі високий вміст масла, що лімітує використання даного продукту. Його потрібно давати худобі строго нормовано;
5. Нестабільність хімічного складу.
Деякі шляхи вирішення використання використання макух олійних культур це:
- Покращити фізичні та технологічні властивості макух олійних культур.
- Обґрунтувати вибір компонентів високобілкової кормової добавки на основі макух та шротів насіння олійних культур.
- Розробити технологічний спосіб виробництва високобілкової кормової добавки.
Література - Пешук Л.В., Носенко Т.Т. Біохімія та технологія оліє-жирової сировини: Навч. посіб.- К.: НУХТ, 2008.
- Інографічний довідник 2016/2017 – Агробізнес України / Режим доступу : https://inventure.com.ua
- Агробізнес в україні: як усе працює і скільки грошей приносить / Режим доступу : ссылка
- Названо найбільших переробників соняшнику / Режим доступу : https://agropolit.com
- Зелепукин Ю.И., Агафонов Г.В., Зелепукин С.Ю., Федорук В.А. Переработка отходов маслоэкстракционного производства// Масложировая промышленность . – 2016. – № 5. – С. 6-10. – Библиогр.: 6 назв.
- Рябоконь Ю.А., Рябоконь В.В. Питательные вещества в различных кормовых средствах для птицы// Корми і факти : Практичне видання для фахівців агробшзнесу. – 2017. – № 11(87). – С. 34-35 : ил.
- Жмых в разрезе: плюсы и минусы продукта: : -2017. – Режим доступу: ссылка
- Лушпиння соняшнику, шрот і макуха - як використовуються відходи соняшника: : -2014. – Режим доступу: ссылка vikoristovuyutsya-vidxodi-sonyashnika.html